درمان ناخن فرورونده – جراحی ناخن پا | کشیدن ناخن شست پا | فرورفتگی ناخن | دکتر جراح ناخن | قارچ ناخن

Blog

درمان ناخن فرورونده

by جراحی ناخن in اکتبر 26, 2016

▪ درمان ناخن فرورونده

ـ در مراحل اولیه بیماری می توان آن را به وسیله درمان های خانگی کنترل کرد. توصیه می شود در صورتی که ناخن فرو رفته شرایط حادی ندارد روزانه پا را در آب ولرم و بتادین خیس داده تا ناخن خیس خورده بتواند از درون گوشت بیرون بیاید و بافت ملتهب کنار آن هم بهبود پیدا کند. در موارد معمولی این روش تا حدودی جواب می دهد. برای جلوگیری از عفونت هم باید از یک ماده ضدعفونی معمولی مثل بتادین استفاده کرد و محیط کفش و اطراف ناخن را همیشه پاکیزه نگه داشت.

 

665916296-5283207992
پانسمان هم می تواند مانع از عفونت ناخن فرورونده شود. راه رفتن بدون کفش با ایجاد گردش هوا روی زخم مانع از رشد کردن باکتری ها می شود در حالی که محیط تاریک و مرطوب کفش این احتمال را افزایش می دهد. اما در صورت نپوشیدن کفش باید مراقب ضربه ها و آسیب های وارده به پا بود. در صورت حاد شدن ناخن فرورونده و یا سوار شدن عفونت شدید روی آن به هیچ وجه این درمان های خانگی موثر نیستند و باید به یک متخصص جراح مراجعه کرد.
درمان موارد حاد ناخن فرورونده احتیاج به یک جراحی سرپایی دارد. استفاده از فنل و تخریب بستر ناخن در گوشه ای که فرورفته است خلاصه روش درمان است. برای این کار بعد از تزریق ماده بی حسی در کنار بافت و در زیر ناخن و در روی قسمت مبتلا، جراح به آرامی ناخن فرورفته را بلند می کند و لبه آن را از داخل گوشت خارج می کند سپس با تزریق الکل بستر ناخن سازی را که باعث فرو رفتن ناخن می شد به طور دائم از بین می برد. سپس ترشحات چرکی و بافت عفونی خارج می شود و زخم پانسمان می شود.
این روش درد کمی را به دنبال دارد و مصرف چند داروی مسکن خوراکی بعد از انجام درمان می تواند آن را به کلی از بین ببرد. تجویز آنتی بیوتیک های مناسب باعث می شود عفونت به طور کامل درمان شود. هدف اصلی این روش جلوگیری از رشد ناخن به داخل بستر است.
این روش جراحی جای زخم بسیار کوچکی هم به جای می گذارد و شکل ناخن را تغییر نمی دهد. احتمال عود مجدد بیماری هم در این روش در مقایسه با روش های دیگر که در آن لبه ناخن جدا می شود و یا ناخن به طور کلی برداشته می شود کمتر است.

331_orig
در برداشتن کلی ناخن، بعد از تزریق ماده بی حسی، ناخن به طور ناگهانی کشیده می شود و بستر آن باقی می ماند. با انجام پانسمان و تجویز دارو بیمار می تواند بعد از ۱۰ دقیقه مرخص شود. خونریزی هم در همان زمان جراحی بند می آید. بعد از مدتی ناخن دوباره رشد می کند اما ممکن است بد شکل و یا به سمت بالا رشد کند و دوباره مستعد بیماری ناخن فرورونده شود. تمام این پروسه های درمانی را پزشک می تواند در مطب خود و تحت بی حسی موضعی انجام دهد.
گاهی اوقات هم زمانی که بیماری به طور مکرر به وجود می آید، بعد از کشیدن ناخن پزشک روی بستر ناخن را با یک ماده شیمیایی می پوشاند تا ناخن دیگر رشد نکند. این ماده شیمیایی هم ظاهری شبیه ناخن دارد تا شکل ظاهری انگشت خیلی تغییر نکند.در روش های جدید جراحی بعد از خارج کردن لبه ناخن از پرتوهای لیزر برای از بین بردن دقیق ماتریکس زیر ناخن استفاده می شود.
درد در این روش کمی بیشتر از روش های دیگر است و ممکن است جای زخم باقی بماند اما دقت درمان بیشتر است.باید توجه داشت بعد از انجام هر کدام از روش های درمانی حداقل تا ۴ روز نباید روی آن پای مبتلا مسافت های طولانی را راه رفت و همچنین به مدت ۲ هفته از ایستادن های طولانی مدت اجتناب کرد. این مساله با توجه به مصرف مسکن ها و کمتر شدن درد باعث می شود احتمال فشار مجدد روی ناخن ها از بین برود. بعد از انجام جراحی هم باید به مدت چند ساعت پا را بالا نگه داشت.

جراحی ناخن

Leave a Reply