ناخن فرورفته – جراحی ناخن پا | کشیدن ناخن شست پا | فرورفتگی ناخن | دکتر جراح ناخن | قارچ ناخن

Blog

ناخن فرورفته

by جراحی ناخن in اکتبر 26, 2016

فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت(به انگلیسی: Ingrown nail) یا Onychocryptosis یکی از شایع ترین بیماری‌های ناخن است. عامل ایجاد این بیماری که اکثراً در انگشت شست پا دیده می شود، رشد بیش از حد ناخن و فرورفتن آن در شیار ناخن است. این حالت معمولاً با درد و ایجاد عفونت همراه است.

علت

عمده ترین علت ایجاد آن، کوتاه کردن ناصحیح ناخن است، ایجاد لبه‌های تیز و متعاقب آن رشد ناخن باعث فرورفتن آن در پوست شیار ناخن می‌گردد. از علت‌های دیگر می‌توان به ضربه‌های وارد در پیاده روی طولانی و یا دویدن اشاره نمود همچنین پوشیدن کفش‌های تنگ و عدم رعایت بهداشت پا از عوامل دیگر است. شیوع آن در بعضی از افراد خانواده نشان دهنده احتمال تأثیر عامل ارثی را مطرح می‌نماید.

 

11

علائم

شایعترین محل بیماری ناخن فرورفته، انگشت شست پا است و از نظر شدت علائم به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود. در نوع خفیف تورم و قرمزی در ناحیه مبتلا وجود دارد و دردناک بوده و راه رفتن بیمار مشکل می‌گردد. در نوع متوسط تورم شدید گشته و با عفونت و ترشح خونابه و چرک همراه است. نوع شدید حالت مزمن دارد و با تولید بافت گرانولوم و تغیر شکل ناخن مشخص می‌گردد.

 

12

درمان

درمان بستگی به نوع و شدت عارضه دارد. در موارد خفیف که عفونت وجود ندارد استراحت دادن به پا و ماساژ ملایم با آب ولرم مؤثر است ولی در مواردی که ترشح چرکی وجود دارد بخصوص در بیمارانی که دچار دیابت هستند، مراجعه به پزشک الزامی است. دستکاری توسط بیمار ممکنست به بروز عفونت بیشتر منجر شود. پزشک جراح علاوه بر تجویز آنتی بیوتیک مناسب، از روش هایی مانند بانداژ و رد کردن نخ دندان و تخلیه چرک استفاده می کند. ممکن است جراح برای کنترل عفونت مجبور شود قسمتی یا تمام ناخن را با بیحسی موضعی برداردکه البته این روش اغلب همراه با عوارض دردناک جراحی است و عموماً فرد باید نزدیک به سه هفته دست از کار بکشد همچنین ممکن است ناخن دوباره با حالت قبلی ( فرورونده در گوشت) در بیاید همچنین در مواردی ممکن است ناخن بیمار همراه با بدشکلی هایی دوباره رشد کند و حالت طبیعی خود را از دست بدهد . روش دیگر بریدن ناحیه ای از ناخن است که در گوشت فرورفته است و بعد از آن با روش هایی ریشه ناخن سوزانده می شود.

Leave a Reply